Pokojovky

Neobvyklé kvítí 


Pimelea Ferruginea

Rýžový květ

Rod Pimelea zahrnuje 80 druhů kvetoucích rostlin pocházejících z Austrálie a Nového Zálendu. Ferruginea  je stále zelený keř zaobleného tvaru dorůstající do výšky 1m. Květy se objevují na koncích větviček od jara do konce léta. 
Vyžaduje plné slunce (ideální na terasu a balkón), ale zvládá i polostín. Odolává i občasným mrazům, ale v našich podmínkách rostlinu zazimujeme do interiéru.Není vybíravá na typ půdy, pokud je dostatečná drenáž. Ideální je rostlinu v květináči ponořit do vody a nechat hluboce nasát. Další "ponor" provést až po úplném vyschnutí. Hnojíme na jaře jen jednou minerálními hnojivy. Řízkování je možné na podzim, po odkvětu.

Tradescentia Sweetnes

Poděnka, Voděnka

Rostlina pojmenovaná po synovi zahradníka anglického krále Karla I, botanikovi Johnovi Tradescantovi. Rostlina pochází ze severní i jižní Ameriky a má asi 60 druhů. Převážně se pěstuje jako závěsná rostlina a to již od druhé poloviny 17 století kdy se stala velmi módní a rozšířenou rostlinou. Vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce, dostatečnou zálivku a rosením též nepohrdne. 

Begonia Maculata

Pstruhová begónie

Puntíkovaná krasavice byla poprvé popsána Giuseppem Raddim v roce 1820 v Brazílii. Patří do rodiny s více jak 1000 druhy. Maculata dorůstá většinou do 60 cm, ale v ideálních podmínkách může vyrůst až do 1m. Páče o ni není náročná. Vyžaduje světlé místo bez přímého slunce. V létě je vhodná pravidelná zálivka po vyschnutí zeminy, v zimě lepší zalévat méně. Ideální teplota je mezi 21 až 25C a nezapomeňte rosit. Množení řízkováním.

Tillandsia Usneoides

Provazovkovitá tilandsie, Španělský mech

Nejrozšířenější z čeledi bromélií má domovinu v subtropické a tropické Americe. Epifytická rostlina dosahující až 30m roste zachycena na stromech šupinkami svých listů. Spleť jejích lodyh může vážit více jak tunu.V historii se používala na výrobu lan a rohoží.                                                                                                   Při pěstování je nejdůležitější vysoká vlhkost,které docílíme rosením, nebo pravidelným ponořením na 5 minut do převařené, dešťové nebo destilované vody. Umístění by mělo být na jasném světlém místě bez přímého poledního a odpoledního slunce. Hnojivo není potřeba. Budete li chtít pro svou tilandsii to nejlepší, dopřejte ji občas houpání ve větru.

PHILODENDRONY

Sem vložte podnadpis

Scandens a Scandens Brasil


Asi nejznámější druh filodendronu pocházející z deštných pralesů Brazílie. Bývá též nazýván "Heart-leaf " pro typický srdčitý tvar listů. 

Lemon Lime


Citrónová limetka je kultivar filodendronu scandens a své jméno získal pro svou až neonově zelenožlutou barvou.

Micans


Vzácný příbuzný filodendronu scandens z oblasti Karibiku byl poprvé popsán v 19 století. Jeho zvláštností jsou sametové lístky.

Narrow

Tygří zub

Filodendron s 60 až 80cm dlouhými, úzkými a silně zoubkovanými listy tmavě zelené barvy. Patří mezi šplhouny, k čemuž mu pomáhají silné vzdušné kořeny. V interiéru dorůstá většinou do 1m.

Erubescens  New Red


Filodendron s tmavě červenozelenými listy patří mezi šplhouny. 
Jelikož se jedná o nepříliš známý druh, tak nemáme bližší informace.

Green Wonder

Black Cardinal

Moonlight


Žlutozelené pevné listy jsou asi 25 cm dlouhé a 10 cm široké.Roste keřovitě pomalu směrem vzhůru.

Xanadu

Bipinnatifidum Tortum

Rarita mezi filodendrony díky svým hluboce laločnatým listům, které připomínají listy palmy. List může dorůstat až do 1,5m.  

Birkin

Další z filodendronů, který je výjimečný svými listy, které se postupem času mění na variegátní.

Imperial Green

Tento druh má velké tmavě zelené listy a pokud se mu bude dařit, tak by jeho výška v dospělosti mohla dosáhnout až 2m a šířka 60cm. 

Syngonium

Sem vložte podnadpis

Podophyllum

Erythrophyllum Red Arrow

Pixie