Pokojovky

Tradescentia Sweetnes

Poděnka, Voděnka

Rostlina pojmenovaná po synovi zahradníka anglického krále Karla I, botanikovi Johnovi Tradescantovi. Rostlina pochází ze severní i jižní Ameriky a má asi 60 druhů. Převážně se pěstuje jako závěsná rostlina a to již od druhé poloviny 17 století kdy se stala velmi módní a rozšířenou rostlinou. Vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce, dostatečnou zálivku a rosením též nepohrdne. 

Begonia Maculata

Pstruhová begónie

Puntíkovaná krasavice byla poprvé popsána Giuseppem Raddim v roce 1820 v Brazílii. Patří do rodiny s více jak 1000 druhy. Maculata dorůstá většinou do 60 cm, ale v ideálních podmínkách může vyrůst až do 1m. Páče o ni není náročná. Vyžaduje světlé místo bez přímého slunce. V létě je vhodná pravidelná zálivka po vyschnutí zeminy, v zimě lepší zalévat méně. Ideální teplota je mezi 21 až 25C a nezapomeňte rosit. Množení řízkováním.

Tillandsia Usneoides

Provazovkovitá tilandsie, Španělský mech

Nejrozšířenější z čeledi bromélií má domovinu v subtropické a tropické Americe. Epifytická rostlina dosahující až 30m roste zachycena na stromech šupinkami svých listů. Spleť jejích lodyh může vážit více jak tunu.V historii se používala na výrobu lan a rohoží.                                                                                                   Při pěstování je nejdůležitější vysoká vlhkost,které docílíme rosením, nebo pravidelným ponořením na 5 minut do převařené, dešťové nebo destilované vody. Umístění by mělo být na jasném světlém místě bez přímého poledního a odpoledního slunce. Hnojivo není potřeba. Budete li chtít pro svou tilandsii to nejlepší, dopřejte ji občas houpání ve větru.

PHILODENDRONY


Scandens a Scandens Brasil


Asi nejznámější druh filodendronu pocházející z deštných pralesů Brazílie. Bývá též nazýván "Heart-leaf " pro typický srdčitý tvar listů. 

Lemon Lime


Citrónová limetka je kultivar filodendronu scandens a své jméno získal pro svou až neonově zelenožlutou barvou.

Micans


Vzácný příbuzný filodendronu scandens z oblasti Karibiku byl poprvé popsán v 19 století. Jeho zvláštností jsou sametové lístky.

Narrow

Tygří zub

Filodendron s 60 až 80cm dlouhými, úzkými a silně zoubkovanými listy tmavě zelené barvy. Patří mezi šplhouny, k čemuž mu pomáhají silné vzdušné kořeny. V interiéru dorůstá většinou do 1m.

Erubescens  New Red


Filodendron s tmavě červenozelenými listy patří mezi šplhouny. 
Jelikož se jedná o nepříliš známý druh, tak nemáme bližší informace.

Green Wonder

Black Cardinal

Moonlight


Žlutozelené pevné listy jsou asi 25 cm dlouhé a 10 cm široké.Roste keřovitě pomalu směrem vzhůru.

Xanadu

Birkin

Další z filodendronů, který je výjimečný svými listy, které se postupem času mění na variegátní.

Imperial Green

Tento druh má velké tmavě zelené listy a pokud se mu bude dařit, tak by jeho výška v dospělosti mohla dosáhnout až 2m a šířka 60cm. 

Syngonium

Podophyllum

Erythrophyllum Red Arrow

Pixie